تبلیغات

درباره ما

بایگانی

آمار سایت

 • افراد آنلاین 1
 • بازدید امروز 2
 • بازدید دیروز 0
 • ورودی امروز از گوگل 0
 • ورودی دیروز از گوگل 0
 • بازدید این هفته 3
 • بازدید این ماه 22
 • بازدید این سال 54
 • بازدید کل 266
 • تعداد مطالب سایت 45
 • تعداد نظرات 0

شبکه های اجتماعیپولیپ بینی یک نقص‌ التهابی است که منشاء آن تجميل الانف

امعلوم است . پولیپ‌های بینی بخش اعظم ترین صورت توده‌ای در حفره‌ی بینی می‌باشند . در حدود ۳۰ درصد از اشخاصی که به پولیپ بینی در گیر می باشند به آلرژی نسبت به عوامل محیطی هم در گیر می‌باشند . شیوع پولیپ بینی در کودکانی که به فیبروز کیسه ای ( تصلب بافت‌ها ) و آلرژی به آسپرین دچار می‌باشند , بیشتر است . پولیپ بینی میتواند چه بسا بیشتر از التهابات و آلرژی‌های شدید سالیانه و فصلی بینی , در معاش روزانه فرد مشکل تولید نماید . تلف کردن احساس بویایی و گرفتگی بینی , همه گیرترین علامتها پولیپ بینی هستندکه فردبه ناچاربه فعالیت پولیپ بینی روی میاورد .


علت‌ها و عارضه ها پولیپ بینی

اکثری از اشخاص احتمال دارد سوای داشتن سابقه‌ی زخم به بینی , مبتلا پولیپ بینی شوند , البته اکثر وقت ها علتی سبب به تشکیل پولیپ بینی می شود . این عامل‌ها عبارتند از :


عفونت سینوسی مزمن یا این که مکرر

نفس تنگی

التهاب آلرژیک بینی

تشکیل فیبروز کیسه ای در بینی ( تصلب بافت‌ها )

سندرم کروپ استراوس ( گروه علائمی‌مانند گرفتگی صدا و سرفه )

آلرژی به داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی : نوعی عکس العمل آلرژیک به داروهای ضد التهاب نظیر آسپرین و ایبوبروفن

در بعضا اشخاص عوامل ژنتیکی قادر است در ابتلا پیداکردن به پولیپ بینی موءثر باشد . ادله ژنتیکی احتمالا بدین صورت در ابتلا به پولیپ بینی نقش داشته باشد , که بر نحوه‌ی عکس العمل مخاط بینی به التهاب , اثر بگذارد .


نن


نشانه ها و نشانه‌های پولیپ بینی

علامتها پولیپ بینی عبارتند از :


گرفتگی بینی

انسداد بی نقص بینی

خرخر کردن

ریزش مخاط از عقب بینی

آبریزش بینی

درد در صورت

کاهش احساس بویایی

کاهش بضاعت چشیدن طعم‌ها

حس خارش در حوالی چشم‌ها

ابتلای مزمن به عفونت‌های صورت

بخش اعظم کسانی که به پولیپ بینی دچار میباشند معمولا آبریزش بینی دارا هستند , خرخر میکنند و از عقب بینی آنان خلط بینی در گلو می‌ریزد . شم بویایی ۷۵ درصد از اشخاص در گیر به پولیپ بینی کاهش مییابد . بخش اعظمی از اشخاص همینطور به علامتها شبیه آسم و تنگی نفس در گیر میگردند , نظیر خس خس سینه , عفونت سینوس‌ها , آلرژی به عطر‌ها , دود , گرد و خاک و مواد شیمیایی . در اشخاص کمی‌پولیپ بینی منجر حساسیت به آسپرین و خوراکی‌های زرد می گردد .


در صورتیکه که به پولیپ بینی در گیر می باشید بیشتر در معرض خطر ابتلا به سینوزیت مزمن میباشید . با بزرگ شدن پولیپ‌های بینی احتمالا به استخوان‌های تیغه بینی فشار بیاید و بینی صورت پهنی پیدا نماید که حتما بر صورت و فرم صورت فرد تاثیر خواهد گذاشت .


در صورتیکه که به آسپرین یا این که چاشنی و مواد زردرنگ حساسیت دارید , حتمی است با دکتر معالج خویش مشورت کردن نمایید تا وجود پولیپ بینی را تحلیل نماید . در کسانی که هم زمان با حساسیت نسبت به آسپرین , حساسیت نسبت به مواد رنگ زرد دارا هستند و به پولیپ بینی در گیر میباشند , پیدایش واکنش‌های آلرژیک میتوانند مضاعف دورازشوخی و خطرناک باشد .


تشخیص پولیپ بینی

پزشک معالج با استفاده از وسیله ای به اسم اتوسکوپ می تواند باطن بینی را مشاهده نماید و در صورت وجود , پولیپ‌های بینی را ببیند . در‌صورتی‌که که محل پولیپ‌ها عمیق خیس و در سینوس‌ها باشد احتمالا برای دیدن پولیپ‌ها نیاز به انجام آندوسکوپی بینی باشد . در روش آندوسکوپی بینی , پزشک معالج یک لوله باریک و منعطف را که راز آن منبع نوری و دوربین قراردارد وارد بینی میکند و به یاری آن باطن بینی را می‌بیند .


پس از تشخیص پولیپ بینی شاید برای انتخاب مقدار و محل ظریف پولیپ بینی , نیاز به انجام عکسبرداری ام . آر . آی یا این که سی . تی . کپی از صورت باشد . پولیپ‌های بینی در نتایج عکسبرداری به طور نقاط کدر چشم میگردند . با عکسبرداری همینطور مشخص و معلوم می شود که آیا پولیپ بینی سبب به تغییر تحول صورت استخوان بینی شده‌است یا این که خیر . عکسبرداری همینطور می تواند وجود احتمالی هرگونه توده‌ی خطرناک دیگر مثل سلول‌های سرطانی را معلوم نماید .


انجام آزمایش حساسیت قادر است به پزشک معالج یاری دهد که منشا و علت حساس التهاب مداوم بینی را تشخیص دهد .


برای این آزمایش , نوار کاغذی دربردارنده اندازه کمی‌از بخش اعظمی از آلرژن‌های مشترک به پوست میزند و اذن داده میگردد به دوران دو روز در محل باقی بماند . در آن زمان , دکتر معالج نوار را برداشته و به مطالعه نتایج میپردازد و طرز برخورد سیستم ایمنی تن به آلرژن‌ها را بررسی میکند .


در کودکانی که به پولیپ بینی دچار میباشند انجام آزمایش برای گزینش ابتلا به بیماری‌های ژنتیکی مثل فیبروز کیسه ای ( تصلب بافت‌ها ) اضطراری است .


معالجه پولیپ بینی

معالجه سینوزیت مزمن چه همراه با پولیپ یا این که فارغ از پولیپ بینی باشد , بحران برانگیز است . دکتر معالج شما شایسته ترین روش معالجه بلند بازه زمانی را برای در اختیار گرفتن نشانه ها شما طرح ریزی میکند و همت می نماید عواملی مثل حساسیت را که موجب التهاب مزمن میشوند , در دست گرفتن نماید .


انگیزه از معالجه پولیپ بینی کاهش سایز یا این که ازبین بردن بدون نقص آن است . استفاده از دارو اولی گام در معالجه است . گهگاه احتمال دارد نیاز به انجام جراحی باشد که ولی راه‌حل همیشگی ‌برای معالجه پولیپ نیست , به دلیل آنکه احتمالا پولیپ‌ها مجدد پرورش نمایند .


دلایل احتمالی معالجه

معالجه پولیپ بینی , خصوصا با جراحی احتمال دارد سبب ساز به خون‌ریزی بینی شود . همینطور جراحی بینی می تواند منجر عفونت بینی شود . استفاده مداوم از اسپری‌های استروئیدی بینی یا این که کورتیزون‌های خوراکی هم موجب کاهش مقاومت تن نسبت به عفونت سینوسی میشود .


دارودرمانی

داروهایی که التهاب راکاهش می دهند شاید در کاهش مقدار پولیپ مفید باشند و نشانه ها گرفتگی بینی را بهبود دهند .


اسپری کردن داروهای استروئیدی در بینی قادر است آبریزش بینی و شم انسداد بینی بوسیله پولیپ را معالجه نماید اگر چه با جلوگیری مصرف آن ها نشانه ها مجدد رجوع و برگشت می‌نمایند . نمونه‌های از اسپری‌های استروئیدی بینی عبارتند از : فلوتیکازون ( فلوناز , ورامیست ) , بودزونید ( رینوکاست ) و مومتازون ( نازونکس ) .


در شرایطی‌که که اسپری‌های استروئیدی اثر گذار نباشد استفاده از استروئید‌های خوراکی یا این که قابل تزریق گزینه‌ی بعدی دارودرمانی است . این داروها نمی‌توانند یک راه‌حل بلند بازه برای پولیپ بینی باشند به این دلیل که دارنده دلایل بدون شوخی نظیر حبس مایعات در تن , ارتقاء فشار خون و ارتقاء فشار در چشم‌ها میباشند .


داروهای آنتی هیستامین و آنتی بیوتیک هم احتمالا در معالجه حساسیت یا این که سینوزیت که ناشی از التهاب بینی است مورد استفاده قرار بگیرند .


جراحی

یکی روش‌های جراحی , جراحی آندوسکوپیک سینوس‌ها است . با روش جراحی آندوسکوپیک , امروزه جراحی سینوس کم خطرتر و نتایج آن ترقی نموده است .


نتایج جراحی برداشتن پولیپ به روش متداول خوبتر از طریق آندوسکوپی نیست . با آنالیز درست و دلخواه پیشین از جراحی و داشتن برنامه‌ی عالی برای نحوه‌ی جراحی , می‌توان جراحی آندوسکوپی پولیپ بینی را به طور سرپایی و با کمترین درد و حزن برای مریض انجام اعطا کرد .


جراحی پولیپ بینی شاید زیر بیهوشی موضعی همراه با تزریق آهسته بخش و یا این که زیر بیهوشی بی نقص انجام گیرد . در هنگام انجام کار جراحی می بایست اعتنا دوچندان بالایی خرج شود تا به حدقه دیده و همینطور اعصاب و روان صورت آسیبی وارد نشود . اانجام عکسبرداری سی . تی . نسخه برداری گذشته از جراحی برای بررسی آناتومیک بینی اهمیت اصلی دارااست .


بیمارانی که در باب فعالیت جراحی پولیپ بینی با دکتر مشاوره می کنند , بایستی نسبت به دلایل احتمالی این کار به طور کامل آگاه شوند . این عارضه ها عبارتند از : ریزش مایع مغزی نخاعی از بینی بعداز فعالیت , احتمال خون‌ریزی از عروق سینوسی و احتمال برگشت پولیپ . اضطراری است بیماران با درنظر دریافت کردن بقیه نیاز‌های درمانی نظیر حساسیت , تنگی نفس و بقیه مشکلات دارای ارتباط جراحی شوند .


پیشگیری از پولیپ بینی

مهم ترین دلیل در پیشگیری از پولیپ بینی , در اختیار گرفتن استدلال موضوع ای است که سبب ساز التهاب بینی شده‌است . مثلا در کسانی که مرتبا به التهاب آلرژیک بینی مبتلا می گردند , عوض کردن یا این که حذف عوامل محیطی , اجتناب از آلرژن‌ها , مصرف آنتی هیستامین , مصرف اسپرس استروئیدی بینی و تزریق آمپول ضد آلرژی ضرورت دارااست . متاسفانه در موردها ابتلا به آسم , در دست گرفتن آسم نمی‌تواند از تشکیل پولیپ پیشگیری نماید و این بیماران نیاز به استفاده طولانی برهه زمانی از اسپری استروئیدی دارا هستند .


بیمارانی که به صورت مزمن به عفونت باکتریایی دچار می باشند , واجب است با آنتی بیوتیک عفونت را معالجه نمایند و در صورتی‌که که عفونت با دارو معالجه نشود و بیشتراز ۴ یا این که ۵ توشه در سال رخداد افتد , نیاز به انجام جراحی خواهد بود .


اشخاصی که به عارضه ها ساختاری بینی شاید مبتلا پولیپ بینی شوند , اضطراری است با جراحی بینی خلل ساختاری بینی را برطرف نمایند . در مورد ها آلرژی و حساسیت به آسپرین انجام معالجه ضد آلرژی به آسپرین میتواند یاری دهد . در بعضا از موردها ابتلا به آسم , حساست به آسپرین و سندرم نارس استفاده از بعضی از خنثی کننده‌های لوکوترین , هم میتواند کارساز باشد .


[ امتیاز : 3 ]
برچسب ها
حذف تبلیغات